A „Sárbogárd, Dombóvár” című dal zeneszerzője: Robert Stolcz. Szövegét Mihály András és Hadai Győző szerezte. Az eredetileg film-betétdalnak készült szerzemény az évek során magyarnótává szépült.
A pihenni és gyógyulni vágyók számára mindenképp kiemelkedő jelentőségű a város közigazgatási határától mintegy 3 kilométerre található Gunarasfürdő és Gunaras Resort SPA Hotel****.
A gyógyfürdő alatt rejtőző magas fluorid tartalmú alkáli hidrokarbonátos vizet már 1973-ban feltárták. Az azóta is kiváló minőségű gyógyvízzel 22 féle kezelést tud biztosítani a fürdő vendégei részére. Ezáltal nem csak a régióban, de országosan is kimagasló színvonalat nyújt látogatói számára a gyógy- és termálfürdők között.
A gyógyító víz ideális mozgásszervi betegségek, gyomor- és bélbántalmak, nőgyógyászati-, fogíny-, és szájbetegségek kezelésére, de eredményesen alkalmazzák bizonyos légzőszervi, szív- és érrendszeri elváltozások kezelésében, valamint a bőrgyógyászat területén is.
A gyógyfürdő egész évben várja vendégeit a hagyományos wellness termál- és gyógyászati szolgáltatásaival. Illetve nyáron a kültéri strandfürdő 7 medencével és csúszdaparkkal üzemel.
Az egész család számára kikapcsolódást ígér a medencék változatos kínálata: úszómedence, strandmedence, trambulinmedence, élménymedence, gyermek kalandmedence, illetve kettő gyógyvizes ülőmedence.
További tájékoztatást a www.gunaras.hu weboldalon kaphatnak!
A fürdő vezetése az elmúlt időszakban több kisebb-nagyobb, de szemlátomást a fürdő vendégeit szolgáló létesítményt épített.
Méretre talán a az új családi csúszda a legnagyobb, ahol nagyságánál fogva több ember egyszerre is lecsúszhat.
Az új, napokban átadásra kerülő élménymedence elsősorban a fiatalok, tinédzserek számára kínál nagyobb szórakozást, hiszen a megszokott medencék szabályai helyett itt lehet ugrálni, labdázni, sőt ez még a körülöttük lévőket sem zavarja, hiszen egy fallal lesz elválasztva, ami a fröcskölés mellett a hangot is megfogja. A kisgyerekesek az új játszótérnek örülhetnek.
A tó is megújult, közepén egy szökőkkúttal, a parton felújított csónakokkal a szélén pedig egy Szent Vendel szigettel.
És ha mindez nem lenne elég nézzenek a telefonjukra, ingyenes wifi a fürdő szinte teljes területén.
A fürdő területén található csónakázó tó megújult szigete is megkeresztelkedett már és Szent Vendel néven várja a szerelmeseket. Sőt, ami kihagyhatatlan, egy közös kép a háttérben a lakatok sokaságát tartó szívvel.
Ez egy különleges látványelem, mely a fürdő egykori hangulatát ábrázoló fényképes háttérrel került kialakításra.
A Dombóvári Helytörténeti Gyűjtemény Dombóvár és térsége kultúrfejlődésére vonatkozó tárgyi és egyéb emlékeket gyűjtő, feldolgozó, rendszerező és másoknak bemutató kulturális intézmény. Egyre gazdagodó anyagából sok ismeretet szerezhetünk a városról, valamint érdekes időszaki kiállítások is színesítik az idelátogatók élményeit.
Nyitva tartás:
Vasárnap – hétfő: ZÁRVA
Kedd – péntek: 9-17 óráig
Szombat: 9-15 óráig
Hétfő: ZÁRVA
Kedd – péntek: 9-17 óráig
Szombat: 9-15 óráig
Vasárnap: 9-12 óráig
Postacím: 7200 Dombóvár, Szabadság u. 16.
Telefon: 74/564-564/550-es mellék; +36/20-910-8066
A település története iránt érdeklődőket helytörténeti gyűjtemény, a Fekete István munkásságára kíváncsi látogatókat magánmúzeum várja. A Szigeterdőben található a Kossuthot és az első felelős magyar kormány valamennyi tagját ábrázoló Kossuth-szoborcsoport, amely 1952-ig a Parlament előtt állt (további információ a honlap Turizmus/Kossuth-szoborcsoport menüpontjában található). Az önkormányzat példás gonddal ápolja és fejleszti a szobroknak menedéket nyújtó ősparkot, amelyet különleges mikroklímája, öreg fái és rekonstruált Árpád-kori lakótornya miatt is érdemes meglátogatni.
A szoborcsoportról készült másolatot 2015. februárjában avatták fel a budapesti Kossuth téren.
2017-ben a közpark egy a 600 méteres rekortán futópályával bővült, valamint körülötte egy 1,4 méter széles térköves járdával, mely futókat és sétálókat egyaránt várja.
A Földvár, a Katona József, az Erdősor és a Kandó Kálmán utcák által határolt természetvédelmi terület egész évben látogatható.
A Kapos folyó hídján áthaladva, a városhatártól délre találjuk annak – a ma már „Gólyavárként” emlegetett – középkori várnak a maradványait, amely a Dombai (Dombó) család székhelye, majd a törökök 1543. évi hadjáratáig Werbőczi Imre tulajdona volt. Az ő idejében itt vendégeskedett Tinódi Lantos Sebestyén is. Az ő emlékére emelt szobrot a város központjában, a Hunyadi téren, a Művelődési Ház előtt láthatjuk. A várban majd’ 150 évig török őrség állomásozott, kiűzésük után felrobbantották és lerombolták.
A Dombai család középkori várának romja Dombóvár határában, a 611-es út mentén látható.
Dombóvár Város Önkormányzata 2013-ban kérte fel a Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszékét a vár feltárására. A terepi munkák 2014-ben kezdődtek meg egy kutatóárok megnyitásával és részleges feltárásával. Ennek eredményei alapján 2015-ben került sor az első nagyobb léptékű feltárásra a vár központi területén. A munka azóta is tart. Az eddigi eredmények alapján öt periódusa lehetett a vár építésének. Kiderült, hogy az első a 14. század végére, illetve a 15. század elejére tehető.
Dr. Habsburg Ottó – városunk díszpolgára – hosszú éveken keresztül tagja volt az Európai Parlamentnek, sokat tett az Unió bővítéséért, Magyarország csatlakozásáért. A páneurópai piknik fővédnökeként elévülhetetlen érdemei vannak a német újraegyesítésben, a berlini fal lebontásában. A parkban e tevékenységéről, valamint városunkban tett látogatásairól készült fotókból készült tabló került elhelyezésre.
A bolygónkon található földrészek jellegzetes növényeit mutatja be az a kis belvárosi park, amit közmunkások segítségével alakítottak ki.
A Hét kontinens park nevet viseli Dombóvár újonnan kialakított közterülete, amit a Föld világnapja alkalmából avattak fel. Szabó Loránd polgármester az átadón elmondta, 1991-ben a dalai láma javasolta, hogy legyen egy olyan nap minden évben, amikor a bolygónk kerül a középpontba. A dombóváriak pedig ezzel a leginkább közmunkások segítségével kialakított parkkal szeretnék felhívni a figyelmet a Föld élővilágára.
Oktató jellege is van a kertnek, az óvodásoknak és iskolásoknak kiváló helyszín lehet terepmunkákhoz, ismereteik bővítéséhez. Igaz, a parkból még egy növény hiányzik, miután az ötletgazdáknak igen nagy fejtörést okozott a jégtakaróval borított Antarktisz. Tavasszal azonban az innen származó sédbúza is megérkezik Dombóvárra, amellyel pedig már teljessé válik.
A város északi részén, Kertvárosban tekinthetjük meg a Fekete István Múzeumot, amely a XX. századi híres magyar író életútját tárja elénk.
Aki többször betér hozzánk, Dombóváron járva évről évre újabb szabadtéri műalkotásokkal találkozhat. Felújított és új szökőkutak, játszóterek teszik élhetőbbé és színesebbé a lakókörnyezetet.
Külön érdekesség Gunarasfürdőn Ambrus Sándor alkotása, a fürdő gúnárt ábrázoló szökőkút, és a Konda-vögyben található Szállásréti-tóból 20 méter magasra vízsugarakat lövellő szökőkút, amely április 15-e és október 31-e között naponta déltől sötétedésig minden egész órában 15 percig üzemel.
Középkori, feltárt és helyreállított lakótorony, benne:
– bélyegestégla-gyűjtemény és ipartörténeti kiállítás a bejárati szinten
– „148 nap 1848-ból” – az első felelős magyar kormány tagjait és az őket ábrázoló szoborcsoport történetét bemutató kiállítás a felső szinten
Megközelíthető a Dombóvár-alsó vasútállomásnál, a Földvár utca felől.
Nyitva tartás: előzetes bejelentés alapján bármikor látogatható. Bejelentkezés a 30/610-6848-as telefonszámon.
Látnivalóiról és nyitva tartásáról a múzeum telefonos
vagy online elérhetőségein kérhető információ.
Telefon: 70/241-9086
Weboldal: www.dombovarosvedo.hu