fbpx

Városunk Dombóvár

Az Európai Unió által támogatott önkormányzati programok

Dombóvár ifjúsági díjaiban részesített személyek 2024.

Buzánszky Jenő-díj

Ács Zsombor


Zsombor 2014-ben ismerkedett meg a shotokan karate sportággal, amikor a Szent Orsolya Iskolaközpont második osztályos tanulójaként édesapjával elmentek megnézni egy karate edzést, mert régi vágya volt, hogy megismerkedhessen ezzel a test- és jellemformáló sporttal. Az edző személye és az edzésen tapasztalt jó hangulat a küzdőtéren marasztalta, azóta is kitartóan tréningezik, ennek köszönhetően pedig már számos hazai és nemzetközi versenyen képviselte a Dombóvári Karatesuli Egyesületet, valamint városunkat. Rendkívüli küzdőszellemről tanúbizonyságot téve tett évente sikeres övvizsgákat, melynek eredményeként jelenleg kék öves karatéka. 5. osztályos korától vesz részt országos versenyeken, 13 éves korától pedig a magyar válogatott tagja. Zsombor a shotokan karate különböző versenyszámaiban négyszeres utánpótlás világbajnok, valamint Európa-bajnoki és több országos bajnoki cím tulajdonosa a jó néhány további érmes helyezés mellett. Jelenleg a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Esterházy Miklós Technikumának 11. évfolyamos tanulója, ahol mind a közismereti, mind a szakmai tantárgyakból figyelemreméltóan teljesít. A sportnak köszönhető jellemvonások, a becsület, az akarat, az önuralom és a tisztelet végigkísérik Zsombor eddigi életét, és minden bizonnyal még további sikerek eléréséhez fogják hozzásegíteni.

Reizinger Máté


Máté a Dombóvári Kosárlabda Suli játékosaként kezdte kosaras karrierjét 9 évesen. Hamar kiderült, hogy ez lesz az ő sportja, szenvedélye. Szorgalmasan járt az edzésekre és remek csapatukkal évről évre egyre jobbak lettek. 2015-től kezdve minden évben országos döntőbe jutottak, ami nagyszerű eredmény egy Tolna vármegyei kisvárosból. Sorra hozták a diákolimpiai érmeket, a csapat erősödésével Máté is egyre több szerepet vállalt és kapott az évek alatt, így meghatározó tagja lett az aktuális utánpótlás csapatának. 3×3-as csapatversenyben is komoly diákolimpiai sikereket szereztek iskolájuknak. Később az NBII-es felnőtt csapatban is elsőrangú teljesítményt nyújtott. Az ország több együttese is felfigyelt játéktudására, végül 2022-ben a Budapesti Honvéd Kosárlabda-Akadémiájához igazolt, ahol az U20-as csapatban kezdett, mellyel a 2023-i országos döntőn a harmadik helyen végeztek. Máté a tornán elnyerte a csapat legjobb játékosának járó díjat. Az U19-es utánpótlás válogatottal készült a 2023-as világbajnokságra is. Az idei szezont U20-as játékosként már a Honvéd felnőtt csapatánál kezdte, ahol príma szereplésével korosztályában elérte a legeredményesebb játékos címet, illetve továbbra is tagja a válogatottnak. Immár profi sportolóként szeretné elérni, hogy a későbbiekben még jobb kosárlabdázó legyen, és a felnőtt bajnokságokban is letegye névjegyét.

Szőke Bálint


Bálint szintén a Dombóvári Kosárlabda Suli Közhasznú Egyesületnél kezdte el a kosárlabdát 8 éves korában. Az Egyesület korosztályos csapatait végigjárva folyamatosan kiemelkedően teljesített, csapatainak mérvadó játékosa volt. Az országos döntőkben állandó visszatérőként üdvözölhették, több különdíjat is kapott. 2019-ben Szlovéniában egy nívós nemzetközi kosárlabdatornán már a magyar U14-es válogatott tagjaként vett részt. 2021-ben a pandémia miatt nem tartottak korosztályos Európa-bajnokságot, helyette a bolgár fővárosban megrendezett Challenger tornán szerezte meg az első helyet az U16-os magyar válogatott, ahol Bálint a csapat legjobbja volt a mérkőzéseken. Karrierje érdekében 2021 nyarán átigazolt Kaposvárra, ahol minden körülmény adott ahhoz, hogy éljátékos legyen és édesapja nyomdokaiba léphessen. 2023-ban tagja volt az U19-es világbajnokságon induló magyar csapat bővebb keretének. 2023 nyarán profi szerződést kötött vele a Kométa Kaposvári Kosárlabda Klub. Egyre több felnőtt mérkőzésen lép pályára és kap bizonyítási lehetőséget. Célja, hogy stabil elsőosztályú játékos váljon belőle, valamint bemutatkozhasson a magyar felnőttválogatottban is.

Ambrus Sándor-díj

Vincellér András


Tanulmányait a Dombóvári Belvárosi Általános Iskola ének-zene tagozatán kezdte 2013-ban. Már itt kitűnt kivételes énekhangjával, amit kórusban, a népdalos megmérettetéseken, illetve az iskolai és városi műsorokon is megcsillogtatott; tudását Bódis Péterné Klári néni pallérozta. Több népdaléneklési versenyen is arany minősítést ért el. 2023-ban ő énekelte a Jézus és Jónás című rockopera főszerepét Dombóváron négy előadásban, továbbá Szekszárdon és Bonyhádon is. Harmadik osztályos korától fogva trombitál, eme hangszeres jártasságát előbb a Dombóvári Tücsökzenekarban, majd az Ifjúsági Fúvószenekarban hasznosította. Számtalan programon és erőpróbán lépett fel a zenekarokkal, öregbítve ezzel városunk hírnevét. Az idei évben csatlakozott a Dombóvári Zenész Egyesület fúvósainak csapatához is. András az éneklés, illetve a zenélés mellett lelkesen és eredményesen táncol is. Hatévesen kezdte a néptáncot, ami azóta is élete szerves részét képezi. A Dombóvári Kapos Táncegyüttes tagjaként rengeteg hazai szereplésen és külföldi turnén vett részt, állandó fellépője, részese volt a társulat utóbbi 10 évben elért sikereinek. A közösséggel együtt ott volt a Prágai Nemzetközi Néptáncfesztiválon, az erdélyi néptánctalálkozón, közreműködött azokban a táncokban, amelyekkel a 2023-i Tolna Vármegyei Príma Közénségdíjas együttes kiemelt arany minősítést kapott.

dr. Péter Gyula-díj

Csizmadia Xénia Roxána


Xénia első alma matere a Dombóvári Belvárosi Általános Iskola volt, ahol minden évben nagyon jó bizonyítványt szerzett. Érdeklődési köre már ekkor nagyon változatos volt, tudásvágyát és sokrétűségét mutatja, hogy több különböző típusú – például nyelvész, természettudományos és matematika – próbatételen is indult és ért el szép eredményt.  Átalános iskolájában a legjobb tanulónak járó elismerést – a Géniusz díjat – is kivívta. A tanulás mellett az iskolai kórussal hangversenyekre járt, néptáncolt, továbbá ütős hangszeren is játszott. A pandémia alatt erősödött meg benne, hogy egy folyamatos megújulást kívánó terület, az informatika felé orientálódik. Jelenleg a Tolna Vármegyei SZC Apáczai Csere János Technikum és Kollégium 12. évfolyamán folytat tanulmányokat az informatika és távközlés ágazathoz tartozó szoftverfejlesztő és -tesztelő szakon Lelkesedése és igyekezete töretlen, folyamatosan kitűnő bizonyítvánnyal, valamint tantárgyi dicséretekkel zárta az eddigi tanéveket. Több versenyen is képviselte középiskoláját, melyekről büszkén és eredményesen térhetett haza. Szakmai gyakorlati óráit egy pécsi duális képző partnernél tölti, ahol nagyon elégedettek a teljesítményével és hozzáállásával. Gőzerővel készül az érettségire és a továbbtanulásra, de szabadidejében sem tétlenkedik, sokat kézműveskedik, illetve szépirodalmi ambíció is vannak.

Ruppert Dominik Bálint


Dominik a Dombóvári Illyés Gyula Gimnázium diákja a nyolcosztályos gimnáziumi tagozaton. Rendkívüli elánnal bíró, sokoldalú tanuló, tanulmányi eredménye minden évfolyam végén kitűnő volt. Ez is bizonyítja, hogy számára egyformán fontos minden tantárgy, mindenben a tökéletességre törekszik. Tevékeny szerepet játszik az osztálya és az intézmény közösségi életében, példás szorgalommal és magatartással rendelkezik. Tehetségét többféle területen is kamatoztatja, aktív résztvevője a különböző tanulmányi versengéseknek. Ezekre mindig alaposan felkészül, ezt tükrözik az elért eredmények is, szinte mindig az élmezőnyben végez, legyen szó sporttörténeti vetélkedőről, szellemi diákolimpiáról, anyanyelvi, matematika vagy éppen biológia versenyről. Nagyon szerteágazó tudást és képességeket birtokol, hiszen a sportot sem hanyagolja, a kosárlabdapályán érzi igazán elemében magát. Személyisége megtestesíti az „ép testben ép lélek” jelmondatot, méltán vívta ki a középiskolája és a város közösségének tiszteletét.