Dr. Bognár Szilveszter
kapitányságvezető, r. ezredes, rendőrségi főtanácsos
Gyermekkorának nagy részét Bedegkéren töltötte, az általános iskola befejezése után nagyon fiatalon kezdett dolgozni, majd a tiszthelyettes képző iskola befejezését követően 1985-ben lépett a rendőri pályára Budapesten. 1988-ban kérte áthelyezését Dombóvárra, ahol kezdetben járőrként, majd a ranglétrát végigjárva végül kapitányságvezető-helyettesként teljesített szolgálatot. Időközben családot alapított, illetve folyamatosan képezte magát, lediplomázott a Rendőrtiszti Főiskolán, valamint jogász végzettséget is szerzett. 2007-ben a Tamási Rendőrkapitányság vezetésére kapott megbízást, végül 2020. január 1-jén kapitányságvezetőként tért vissza városunkba. Fontos számára a személyes példamutatás, az együttműködés, humánus és lojális vezető. Kiemelt hangsúlyt fektet a társszervekkel és a civil szervezetekkel végzett közös munkára. A közbiztonság fenntartása érdekében az operatív tennivalók során gyakran személyes jelenlétével biztosítja a produktív szakmai tevékenységet. Dicséretes a katasztrófavédelmi műveletek végrehajtásában, a káresemények felszámolásában való közreműködése. Szolgálati feladatait tervszerűen és határozottan végzi, kiemelten kezeli a prevencióval kapcsolatos teendőket. Nagyfokú felkészültséggel, markáns döntésekkel, mintaszerű szervező készséggel hatékonyan és összehangoltan irányítja a rábízott szervezeti egységek munkáját. Pályafutása során már több elismerésben részesült, 2020-ban Tamási Város Önkormányzata a „Pro Urbe Tamási – Tamási Város Biztonságáért” díjat adományozta a részére, 2022-ben pedig a Tolna Megye Közbiztonságáért Díjat vehette át, valamint többször kapott vezetői dicséretet és jutalmat.
Dr. Tóth Mária
belgyógyász szakorvos, korábbi dombóvári háziorvos és önkormányzati képviselő
A Szegedi Orvostudományi Egyetemen summa cum laude minősítéssel végzett 1971-ben, ezután a Dombóvári Kórház belgyógyászati osztályán dolgozott. 1980-tól 2002-ig az egyik dombóvári háziorvosi körzetben tevékenykedett, oktató körzeti mentorként hozzájárult a szakorvosok képzéséhez. 2002-től 2019-ig pedig a dombóvári rendelőintézet belgyógyászati szakrendelőjében kezelte a hozzá forduló pácienseket. A rendszerváltás után három cikluson át volt önkormányzati képviselő, az Egészségügyi és Szociális Bizottság elnökeként humán kérdésekkel foglalkozott, szívén viselte az idős és nehéz sorsú embertársaink helyzetének jobbítását, boldogulását. Nagy szerepet játszott a város gondozási hálózatának és az otthonápolás megszervezésében, a szociális otthon felújításában. Hosszan lehetne taglalni az egészségügyi prevenció és a kábítószer elleni közdelem terén végzett ténykedését is. Kollégái érdekeinek képviselete egész pályája során végigkísérte. Hosszú időn át volt a kórházban szakszervezeti elnök. Az elsők között vett részt az egyesületi orvosi kamara létrehozásában, különböző jelentős kamarai tisztségeket töltött be, 2019-től országos és területi küldött. Kollégáival a mai napig szoros kapcsolatot tart, találkozókat szervez, valamint tájékoztat a kamarai eseményekről. Alázattal és nagy szaktudással végzett emberközpontú munkájáért több elismerésben is részesült: Miniszteri dicséretben, Szent Lukács-díjban, vöröskeresztes és kamarai emlékéremben. 2023-ban az orvosi kamarától a „Hippokratész Emlékérmet” vehette át. A közösségért és nemzetért végzett tevékenységéért a Vitézi Rend Polgári tagozatának tagjává választották.
Bánfai Zoltán
nyugalmazott középiskolai tanár, igazgatóhelyettes
Tanító szülők gyermekeként általános iskolai tanulmányait a csomai és attalai általános iskolában végezte, középiskolai éveit a dombóvári Gőgös Ignác Gimnáziumban folytatta, majd a Pécsi Tanárképző Főiskola matematika-fizika-műszaki ismeretek és gyakorlatok szakán szerzett tanári oklevelet. Egy évig a Szekszárdon dolgozott, a dombóvári szakmunkásképző iskolához áthelyezéssel került 1967-ben, ahol a matematika és fizika tantárgyak tanítása mellett ellátott osztályfőnöki, illetőleg munkaközösség vezetői feladatokat is. 1994. augusztusától általános igazgatóhelyettesként segítette kollégáit, szervezte és irányította az elméleti oktatást. Pedagógiai munkáját nagy elánnal végezte, arra törekedett, hogy a kezei alól kikerülő gyerekek a tudás legjavát kapják. Közel 40 éves szolgálat után 2006-ban vonult nyugállományba. Pályafutása során több kitüntetésben részesült, így például két alkalommal Miniszteri Dicséretet kapott, Aranygyűrű kitüntetést, valamint Dombóvár Közoktatásáért Pedagógus Díjat vehetett át, 2004-ben a Diákokért Emlékplakett birtokosa lett. Diákok ezreit terelte nagy törődéssel a rend, a fegyelem, a becsület és a kötelességtudat irányába, jó pásztorként óvta, nevelte a rábízottakat. Kollégáival mindig empatikus, nyílt és barátságos viszonyt ápolt, az együvé tartozást erősítő tevékenységével tekintélyt szerzett magának. Kutatómunkája eredményeként született meg a dombóvári iparostanonc képzés történetét feldolgozó tanulmánya.
Herczeg Gyula
nyugalmazott vasúti műszaki főfelügyelő, a Múzeum Megálló szakmai vezetője
1967-ben érettségizett Dombóváron az Apáczai Csere János Szakközépiskolában, majd dízelmozdony-szerelő szakképzettséget szerzett. Vasutas pályafutását mozdonyvezetőként kezdte, azon kevesek közé tartozik, aki – ugyan nem mozdonyvezetőként, hanem fűtőként – még szolgált gőzmozdonyon. 1979-ben Budapesten elvégezte a MÁV vontatási tisztképzőjét, ezt követően vezénylőtisztként szolgált, de volt tűzvédelmi felügyelő és fegyelmi vizsgálóbiztos is. A MÁV Pécsi Igazgatóságán összesen 41 évet és 296 napot dolgozott, további 2 évet pedig Budapesten a MÁV Vezérigazgatóságán töltött. A Vasutasok Szakszervezetében érdekképviseleti feladatokat látott el főbizalmi, illetve a pécsi területen titkárhelyettesi pozícióban. Nyugdíjas éveiben is aktív szerepet vállal, jelenleg egy országos vasutas nyugdíjas szervezet kaposvári tagozatának elnöke. Szívügye a dombóvári vasúttörténet ápolása, a vasúti kultúra megőrzése, közreműködött a vasutas múlt írásos és tárgyi emlékeinek összegyűjtésében, 2015-től a dombóvári vasúttörténeti gyűjteménynek helyet adó Múzeum Megálló szakmai vezetője. A vasút mellett a helyi sportéletben is szerepet vállalt a DVMSE atlétikai szakosztályvezetőjeként.
Páldi Ede
civil aktivista, az Éles Simon Kertbarát Egyesület Dombóvár elnöke
A pécsi születésű természetbarát 1973-ban került Dombóvárra az akkor épülő ÁFOR (Ásványiolaj-Forgalmi Országos Vállalat), később MOL dombóvári bázistelepére, amit a 2005-ös megszűnéséig vezetett. Ekkor még semmilyen kapcsolata nem volt a kerttel, de ahogy a társasházak lakói közül sokan, ő is vásárolt egy telket Szőlőhegyen, ahol kezdetben gyakorlati tapasztalat és ismeretek nélkül, a családtagoktól, szomszédoktól és barátoktól tanultak hasznosításával kezdett szőlőtermesztésbe és kertművelésbe, ami máig tartó szenvedélyévé vált. 2002-ben csatlakozott a Kertbarát Egyesülethez, 2019-től annak elnökeként nagy szakértelemmel, párját ritkító elhivatottsággal és lendülettel szervezi az egyre nagyobb érdeklődéssel kísért programokat, irányítja a tagságot. A szervezet 2022 márciusában vette fel az alapító elnök Éles Simon nevét. Elnöksége alatt a hagyományos rendezvényeik mellett szakmai eseményeken vesznek részt, továbbá a város közösségi életében is folyamatosan jelen vannak. Igyekszik pályázati forrásokat bevonni a működésbe, a szerveződés belső kommunikációját pedig az elektronikus út felé terelni. Kezdeményezésére 2024-ben első alkalommal tartottak Dombóváron pálinkaversenyt a hagyományos borverseny mellett, ezzel is egy új tradíciót teremtve. A zöld környezet mellett a másik nagy „passziója’ a kosárlabda, az aktív játéktól ugyan már visszavonult, de 30 éven keresztül – egészen 80 éves koráig – a DVMSE Öregfiúk Kosárlabdacsapat tagja és játékosa volt.