AZ EGYESÜLET CÉLJA ÉS TEVÉKENYSÉGEI
Az Egyesület célja:
A Dombóvár és kistérsége zenét tanuló, kedvelő és szerető polgárai ösztönzése, személyiségük gazdagítására, zenei fejlődésük elősegítésére, a művészet egyetemes értékeinek megértésére, lakóhelyünk zenei hagyományainak ápolására és megőrzésére, egymás jobb megértése érdekében.
Az Egyesület tevékenységei:
Az egyesület támogatja a Zeneiskolai tanulmányokat elvégző fiatalokat, lehetőséget adva a további zenei képzésre, tehetségük kibontakoztatására. Koordinálja és segíti a Dombóváron és kistérségben működő zenekari együtteseket, csoportokat, zenészeket.
Az egyesület Dombóvári Városi Fúvószenekart hangszer, kotta, és egyéb eszközvásárlással, szakkönyvtárának, kottatárának és művészlemezei állományának bővítésével, támogatja az audiovizuális és az oktatástechnikai eszköztár fejlesztését, fellépéseinek megvalósítását, illetve a fellépésekhez kapcsolódó egyéb eszközök biztosítását, zenekari, szakmai táborok szervezését és az azokban részt vevő növendékek tevékenységével összefüggő feladatok ellátását.
Az egyesület Dombóvár és kistérsége területén támogat zenével kapcsolatos programokat: koncerteket, előadásokat, színházlátogatást, hangversenyeket, zenei vetélkedőket, bálokat,
Az egyesület támogatja a hátrányos helyzetű, tehetséges zenészek, zeneiskolai tanulók önmegvalósítását.
A 2007-ben alakult Dombóvári Zenész Egyesület főbb adatai:
1./ Az egyesület neve: Dombóvári Zenész Egyesület (DoZE)
2./ Az egyesület székhelye: 7200 Dombóvár, Árnyas u. 11.
3./ Alapításának az éve: 2007
4./ Az egyesület működési területe: Dombóvár és annak kistérségére terjed ki
5./ Adószáma: 18867370-1-17
6./ Bankszámla száma: Takarékbank 71800109-11130352
7./ Bírósági bejegyzés éve és a bejegyző határozat száma: Pk.60.073/2007/10.
8./ Elnök: Balaskó János, tel: 30/569-9812
Az Egyesület címere:
A Dombóvári Zenész Egyesület legfontosabb célja, hogy minél több zeneiskolát befejezett fiatalt megtartson a fúvószene szolgálatában, értelmes elfoglaltságot biztosítson számukra, melynek segítségével a város hasznos, aktív polgáraivá válhatnak.
A Dombóvári Zenész Egyesület jelenleg két együttes munkáját segíti, támogatja:
Az Alte Herren zenekarban nyugdíjas zenészek számára van lehetőség, hogy tevékeny szerepet vállaljanak a feladatokban. Elsősorban német nemzetiségi zenét játszó együttes a Dombóvári Német Nemzetiségi Önkormányzat rendezvényeinek állandó szereplője.
Próba minden szerdán a Német Házban 18-20 óra.
A Városi Fúvószenekar a DoZE tagjaiból áll, de nyitva van miden zenélni akaró ember előtt, akik amatőr muzsikusként szeretnék részt venni ebben a küldetésben.
Próba minden pénteken a Német Házban 18-20 óra.
Saját rendezvényeinket is rendszeresen megtartjuk, mint a Harmónia Unió Regionális Fúvószenekari Találkozót, Jótékonysági bált, Karácsonyi közösségi koncertet.
Az együttesek hagyományos fúvószenekarként működnek, de repertoárunk nagyon változatos: indulók, német nemzetiségi zene, klasszikus darabok átiratai, musical részletek, könnyűzenei feldolgozások.
A városban kiváló kapcsolatokat ápolunk az Önkormányzattal, civil szervezetekkel, nemzetiségi önkormányzatokkal, iskolákkal, kulturális intézményekkel, cégekkel. Szeretnénk a híd szerepét betölteni a zene segítségével, a város civiljei, nemzetiségei, polgárai között. Jó példa erre a Dombóvári Német Nemzetiségűek Egyesületével kötött együttműködési megállapodás, a Művelődési Házzal való remek együttműködés, vagy a nemzetiségi önkormányzatokkal ápolt kiváló kulturális kapcsolat.
A zenekarok számos dombóvári és dombóvár környéki kulturális programra kapnak meghívást, de felléptünk már Budapesten, Pécsen, Kaposváron és sok egyéb kisebb helyen. Magyarországon több mint 50 településen zenéltünk és vittük magunkkal Dombóvár jó hírét.
Rendszeresen felkérnek bennünket lakodalmak, születésnapok, családi vagy céges rendezvények zenei kiszolgálására, amit nagy örömmel teljesítünk, hiszen ezzel is közelebb visszük a fúvószenét az emberekhez.
Az Egyesület fontos feladatának tekinti az ismeretterjesztést is, ezért sokszor tartunk hangszerbemutatókat, hangszertapogatót bölcsödében, óvodában, iskolában.
Szerepeltünk a Magyar Televízióban és a Magyar Rádióban is. Külföldön Ausztriában, Németországban, Romániában és Horvátországban jártunk, ahol nagy sikerrel mutattuk be színes, változatos műsorunkat.
Németországban közel 10 alkalommal jártunk a Dombóvár-Kernen Baráti Kör segítségével és sok-sok kellemes élménnyel gazdagodtunk a kapcsolat során, különösen nagy kihívás volt a Kuhnle Borászat három napos fesztiválja.
2019-ben Gyergyóújfaluban voltunk és az ottani fúvószenekarral alakítottunk ki kapcsolatot és sikeres koncerteket adtunk a faluban, a Csíki Sör manufaktúrában és a Madarasi Hargitán. De jól éreztük magunkat a Bikali Táncegyüttes zenei kísérőjeként a Kolozsvári Magyar Napokon is.
Szép élményeink vannak Horvátországról is, ahol a Horvát Önkormányzat segítségével Vir szigeten 2016 és 2018-ban is vendégeskedtünk és koncerteztünk.
Az együttes fellépett már minden olyan helyen ahol a fúvószenét népszerűsíteni lehet: utcán, téren, templomban, temetőben, óvodában, iskolában, gyárban, üzemben, kultúrházban, repülőtéren, strandon, vendéglőben, kocsmában, kórházban, faluházban, múzeumban, stb.
Zenéltünk már gyalogosan, lovas kocsin, teherautón, gumikerekes kisvonaton, medencében.
Évente mintegy 50-60 szereplésen veszünk részt, de a csúcs egy év alatt 73 fellépés volt.
A Dombóvári Zenész Egyesület Dombóvár Város kulturális életének megkerülhetetlen szereplőjévé vált az elmúlt évek alatt. A fellépések nagy száma bizonyítja, hogy szükség van ilyen amatőr együttesek tevékenységére, akik beágyazódnak a helyi társadalomba, erősítik a közösség fennmaradását, másrészt tagjaik számára aktív elfoglaltságot és hasznos kulturális tevékenységet biztosítanak.